Üç Aylar'ın başlangıcı olan Recep Ayı - IRCForumu.ORG
IRCForumu.ORG chat-sohbet  

Sohbet

Geri Git IRCForumu.ORG > Genel Bilgiler > Genel İslami Konular > Üç Aylar'ın başlangıcı olan Recep Ayı
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeniler
  • 1 Post By KriminaL
  • 1 Post By NesLisaH
  • 1 Post By KriminaL

Yeni Konu Aç Cevap Yaz  
Konu ID: 76445
Seçenekler Stil
Alt 23 Ocak 2023, 09:34   #1
Standart Üç Aylar'ın başlangıcı olan Recep Ayı

Üç Aylar'ın başlangıcı olan Recep Ayı 2023 yılında ne zaman başlıyor ve ne zaman bitiyor?

Faziletleri nelerdir ve Recep ayında hangi ibadetler yapılır?


Hicri takvimin yedinci ayı olan Recep ayı 23 Ocak 2023 (1 Recep 1444) Pazartesi günü itibariyle başlıyor. Cemaziyelahir ayından sonra gelen Recep ayı ile birlikte Üç Aylar başlar. Peki, Recep ayı orucu, Recep ayı namazı ile beraber bu mübarek ayda hangi ibadetler yapılmalıdır? Üç Ayların başlangıcı olan Recep ayında Regaip ve Miraç Kandillerini idrak edeceğiz. 26 Ocak 2023 Perşembe günü Regaip, 17 Şubat 2023 Cuma günü ise Miraç Kandilidir.

Recep Ayı Nedir?
Peygamber Efendimiz’in buyurduğuna göre Recep Ayı Allah’ın ayıdır. Kelime anlamı itibariyle korkmak veya saygı duymak anlamlarına gelen recb kökünden türeyen Recep kelimesi saygı göstergesinin ve savaşmanın haram olduğu aylardan biridir. Bu dört ay ise Muharrem, Zilkade, Zilhicce ve Recep’tir. Yüce Allah (c.c) Tevbe Suresi 36. Ayette “Doğrusu Allah’a göre ayların sayısı, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına uygun olarak on ikidir; bunlardan dördü haram aylardır. İşte doğru olan hesap budur. O aylarda kendinize zulmetmeyin, müşrikler sizinle topyekün savaştıkları gibi siz de onlarla topyekün savaşın. Bilin ki Allah buyruklarına karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir” buyuruyor. Cemaziyelahir’den sonraki Kameri ay olan Recep de, İslamiyet’ten önce dahi saygıya ve hürmete laik bir aydır. Üç ayların ilki olan Recep, çok kıymet verilen bir ay olmakla birlikte tövbe ve istiğfar ayıdır.Recep Ayı'nın Önemi Nedir?
İslam dininde öyle zamanlar vardır ki değeri diğerlerinden kat be kat fazladır. Müslümanlar, üç aylar olarak anılan rahmeti, bereketi ve mağfireti bol manevi bir mevsime girişin habercisi olan Recep ayına büyük önem vermiştir. Recep ayı girdiği zaman Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) "Allah’ım, Recep ve Şaban’ı bize mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına kavuştur" diye dua etmiştir. Haram ayların farklı bir önem ve saygınlığa sahip olduğu, bu aylarda işlenen iyilik ve kötülüklere başka zamanlarda işlenenlerden daha fazla mükâfat ve ceza verileceği yönünde genel kabul vardır. Recep ayına ayrı bir değer veren Hz. Peygamberimiz üç aylar ile ilgili şunları söylemiştir: “Recep Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” Üç ayların ilk ayı olan Recep ayı da içerisinde iki kandil (Regaip ve Miraç) barındıran biricik aydır. Recep’in ilk cuma gecesi yani Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece Regaib kandili olarak idrak edilir. Recep ayında idrak edilen diğer bir gece de Recep ayının 27. gecesi kutlanan Miraç gecesidir. Üç aylar zincirinin ve Recep ayının ilk kandili olan Regaip ve ikinci kandili Miraç’ta nefis muhasebesi yaparak kendimizi denetlemeli bu özel geceleri ibadetle geçirmeliyiz.

Recep Ayı 2023 Yılında Ne Zaman Başlıyor?
2023 Miladi takvimde Şubat ayı Hicri Recep ayına denk geliyor. 23 Ocak 2023 Pazartesi günü üç ayların ilk ayı olan Recep başlıyor.

Recep Ayı 2023 Yılında Ne Zaman Bitiyor?

Üç ayların birinci ayı olan Recep, 20 Şubat 2023 Pazartesi'yi Salı'ya bağlayan gece bitiyor. 21 Şubat 2023 Salı günü ise Şaban ayı başlıyor. Miladi takvime göre 1444’e tekabül eden bu mübarek aydan sonra Şaban ve Ramazan ayları geliyor.

Recep Ayı Nasıl Geçirilmeli? Recep Ayında Hangi İbadetler Yapılmalı?
Her yeni başlangıç gibi üç ayların başlangıç ayı olan Recep’e Allah’tan bağışlanma dileyip tövbe edilerek girilmeli; her zaman olması gerektiği gibi bu ay da kavgadan, kötülüklerden ve günahlardan uzak durularak geçirilmelidir. Recep ayı ibadet, dua, zikir ve hayırlı işlerle meşgul olunması gereken bir aydır. Haram aylardan biri olması hasebiyle bu ayda sevaplar katlanacağı için, bol bol Kur’an-ı Kerim okunmalı, istiğfarda bulunulmalı, namaz kılınmalı ve oruç tutulmalıdır. Bu ayda teheccüd namazının fazileti de büyüktür. İstiğfar yani Allah-u Teala’dan bağışlanma dilemek Recep Ayında yapılabilecek ibadetlerin en faziletlilerindendir. Hz. Ayşe Validemizin (r.a) Peygamber Efendimiz’e (SAV) bir gün sorduğu “Siz ki Allah’ın en sevdiği kulusunuz. Siz de mi istiğfar ediyorsunuz?” sorusuna Hz. Peygamber (SAV) “Ya Ayşe bende her gün düzenli şekilde istiğfar ediyorum” buyuruyor. Yapmış olduğumuz sıkıntılı ameller, gönül kırma gibi davranışlardan dolayı özellikle Allah’ın ayı Recep ayında bol bol istiğfar etmeliyiz.Recep Ayı Namazı
Recep ayı namazı olarak değerlendirildiğinde Recep ayında kılınması gereken bir namaz var mıdır? sorusu akıllara geliyor. Recep ayını karşılayan gece yani 22 Ocak 2023 Pazar' Pazartesi gününe bağlayan gece 20 rekatlık nafile namazı (İkişer rekatta bir selam) vardır. Recep ayında 30 rekatlık bir namaz daha bulunur ama bu Recep ayının geneline yayılan bir ibadettir. Recep’in ilk 10 gününde 10 rekatı, ikinci 10 gününde ikinci 10 rekatı, üçüncü 10 gününde ise üçüncü 10 rekatı kılınır. Her rekatta 1 Fatiha, 3 İhlas ve 3 Kafirun Suresi okunur.

Recep Ayı Orucu
Hz. Peygamberimiz Recep ayında oruç tutulması tavsiyesinde bulunmuştur. Recep ayının ilk gün orucu çok önemlidir ve 1, 2 ve 3. Günün orucunun faziletleri büyüktür. Hadis-i Şeriflerde zikredildiği üzere; “Allah-u Teala, her kim Recep’in birinci gecesinde oruç tutarsa üç sene ibadet sevabı verir” buyuruluyor. İkinci gecesi oruç tutulursa iki sene, üçüncü gecesi tutulursa 1 senelik ibadet sevabı olmakla birlikte “Recep’in ilk gününün orucu üç senenin (günahlarının) kefaretidir. İkinci günün orucu iki senenin, üçüncü gününki ise bir senenin kefaretidir. Sonra her gün bir aylık bağışlanmadır.” Diğer bir Hadis-i Şerif’te ise şu müjde yer almıştır: “Recep’in ilk günü oruç tutan kimseden, günahları gökle yer arası kadar uzaklaşır.” Oruç tutamayan kimseler ise maddi durumları el vermesiyle birlikte yoksullara ve medreselerde eğitim gören talebelere yemek ikramında bulunabilir.

Recep Ayı Tesbihatı
Üç ayların birinci ayı Recep’in ilk 10 gününde çekilmesi çok kıymetli olan bir zikir ve tesbihat bulunmaktadır. İlk 10 gün 100 kere Subhânallahil Hayyul Kayyûm. (Hay ve Kayyum olan Allah'ı tesbih ederim) çekilmesiyle kişi faziletine fazilet katmaktadır.Recep ayının ilk gecesinde hangi ibadetler yapılır?
Recep ayının ilk gecesinde kılınacak namaz vardır. Gece önce geldiği için 22 Ocak 2023 Pazar gecesi 20 rekat namaz, ikişer rekatlar halinde kılınır. Her rekatta 1 Fatiha ve 1 İhlas okunarak her iki rekatta bir selam verilir. Her kim ki bu namazı kılarsa Allah-u Teala o kimsenin canını, malını ve ailesini muhafaza eder ve kabir azabından korur buyurulur. Geceyi ihya etmek namaz, teheccüd ve sabahına yani Recep’in ilk gününe oruçla başlamak büyük sevaptır.

Recep Ayına Neden Sağır Ay Denir?
Yüce Allah her aya nurani şekil vermiş ve bir özellik katmıştır. ‘Recep, Allah’ın sağır ayıdır’ söylemi de bu ayın kullara şefaatidir. Recep ayı ile ilgili Şehrul-Esam adı kullanılmıştır. Esam sağır anlamına gelmekle birlikte Recep-i Şerif’e hürmeten bu ayda tartışmalar, kavgalar ve savaşlar durmuştur. İnsanın türlü günahlara sağır olması, bol tövbede bulunması kendi faziletini artırması anlamına gelmektedir.
Keyifli Forumlar.Alıntıdır: kaynak: İDDEF

NesLisaH bunu beğendi.

Konu KriminaL tarafından (23 Ocak 2023 Saat 16:40 ) değiştirilmiştir..
 
Alıntı Yap
Alt 23 Ocak 2023, 14:52   #2
Standart

İçerik gizlenmiştir.

İçerikleri görebilmek için üye olmalı ve üye girişi yapmalısınız.
Giriş Yap Kayıt Ol

KriminaL bunu beğendi.
Sizi sıradan biriymişsiniz gibi
davranan hiç kimseyi
Sevmeyin..!
 
Alıntı Yap
Alt 23 Ocak 2023, 16:06   #3
Standart

İçerik gizlenmiştir.

İçerikleri görebilmek için üye olmalı ve üye girişi yapmalısınız.
Giriş Yap Kayıt Ol

NesLisaH bunu beğendi.
 
Alıntı Yap
Cevapla

Etiketler
aylar'ın, ayı, başlangıcı, olan, recep


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:15.