IRCForumu.ORG   sohbetkacak
reklamalanı


 
 
Seçenekler Stil
Alt 19 Haziran 2021, 23:56   #1
"Lâ Tahzen innALLÂHe Meâna"
Furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart mIRC ve HUKUK

Türkiye’de internet in tarihiyle neredeyse eş değer taşıyan bir tarihi vardır mirc kullanımının. mIRC dediğimiz sistem; bu programı kullananların kendilerine bir rumuz seçerek kurulu bir sistem (irc) üzerinde sohbet etmelerini sağlayan bir programdır. Bu program Khaled Mardam Bey tarafından oluşturulmuş ve günümüzde de yeni versiyonlarının piyasaya sürülmesiyle geliştirilmeye devam etmektedir. Bunu söyle açıklamak daha ayrıntılı bir resmin zihinde canlanması için faydalı olacaktır. Adına irc denilen bir sistem kuruluyor. Bu sistem bir web sitesi gibi sabit bir ip adresi üzerinde kuruluyor. Bu sistemin içinde çeşitli odalar var. Bu sisteme bağlanan kişi bu odaların bir kaçına girerek bu odaların içindeki diğer kullanıcılarla birlikte ister oda genelinde ister kişilerin özel penceresinde sohbet edebiliyor. Bu sisteme bağlanmak için de web sitesi üzerinde geliştirilen Java sohbet programları dışında kullanılan programın adı da mIRC dir. Şimdi mIRC ve irc kavramlarını açıkladıktan sonra bu kavramların Türk Hukuk sistemi içerisindeki yerini tartışmakta fayda görüyorum.

Bu tartışmayı ise; mirc programı ve msn programlarını karşılaştırarak, bu iki programın hukuki düzenlemeler ve hukuki yaptırımların uygulanabilmesi açısından erişilebilirlik düzeylerini anlatarak yapmanın daha anlaşılabilir bir etki yaratacağını düşünüyorum. Msn dediğimiz programı; bireyler bir e-posta adresi edinerek ve bu e-posta adresini sisteme tanıtarak oluşturdukları msn listesi aracılığıyla kullanıyorlar. Listelerine ekledikleri kişilerle sohbet edebiliyor, bu konuşmaya katılanların listelerindeki diğer kişileri davet edebilerek de çoklu bir sohbet ortamı oluşturabiliyorlar. Bireysel ya da çoklu sohbet edebilmelerinin yanı sıra dosya alışverişi yapabilme imkânına da sahipler. Ayrıca görüntülü sohbet edebilme şansını da bu program aracılığıyla erişebiliyorlar. Ancak bu aktiviteleri icra ederken internet de nüfus cüzdanı işlevi gören çeşitli IP adresi görünmüyor. Çeşitli programlar ile msn de konuşulan kişilerin ip adresi bulanabiliyor elbette.

Peki, msn kullanılarak işlenebilen suçlar ve bunlara uygulanacak hukuki yaptırımlar nelerdir ve nasıl tespit edilebilir bu suçlar sorusu oldukça açıktır. Örneğin bir kişi msn vasıtasıyla ‘’Hakaret ve Sövme’’ suçu işlerse; bu suça maruz kalan kişi kendisine hakaret eden kişinin bu suçu işlerken kullandığı e-posta adresini, bu suçun işlendiği gün tarih ve saat ile ve varsa msn konuşmalarının kaydı ile birlikte en yakın yer savcılığına başvuruyor. Bundan sonrası daha basit aslında. Savcılık gerekli araştırma sonunda ip adresinin belirtilen tarih saat gün içerisinde belirtilen e-posta adresi sahibine mi ait olup olmadığının araştırmasını yaptırıyor. Bu araştırma Türk Telekom aracılığıyla yapılıyor. Sonrasında Mahkeme ve mahkemede suç kanıtlanırsa oldukça ağır bir ceza çekiliyor. Ayrıca eğer şikâyet de bulunan kişinin elinde herhangi bir kayıt yoksa bile belirtilen e-posta adresinin kayıtları ve suç oluşturması muhtemel kayıtlar Microsoft şirketinden istenebiliyor ki bu da suçun varlığının tespiti açısından önemli bir araç. Bu durumda internet ile geç tanışan ve internet de bir suç işlediğinde bulunamayacağını düşünen kişi rahatlıkla bulunabiliyor ve gerekli cezaya çarptırılabiliyor. Peki, bu uygulamalar irc programı içinde geçerli olabiliyormuş sorusu biraz karışıktır. Bu karışıklığın çeşitli nedenleri var elbette ama en önemli nedeni msn programı gibi irc ninde bir şirket tarafından kontrol edilememesi ve oldukça net bir şekilde sahte kayıtlar yapılabilmesi dışında bir irc kullanıcısının diğer bir irc kullanıcısının ip adresini öğrenebilmesi için ancak mevcut irc sunucusunda yönetici olması ya da yönetici arkadaşının olması gerektiğidir.

İşte temel sorun bu noktada gerçekleşiyor. Örneğin popüler bir irc sunucusu olan irc.karar.org sunucusuna girdiniz. Kaliteli bir sohbet içerisindeyken oda genelinde yahut özel pencerenizde bir kişi size hakaret ediyor. Bu kişinin ip numarasını göremiyorsunuz. Bu kişinin size sarf ettiği hakaretleri kayıt altına alabilecek bir şirket de yok. O halde yapılabilecek tek şey kalitesine inandığınız irc.karar.org yöneticilerine durumu bildirmek ve hakaret suçunu işleyen kişinin sunucudan atılmasını sağlamak. Ama bu sizi tatmin etmiyorsa ne olacak? Zira o kişinin atılmış olması size bir daha hakaret edemeyeceği anlamına gelir belki ama atılmadan önceki hakaretleri için bir hukuki yol a başvurmak isteseniz ne yapabilirsiniz. Bu sorunun cevabı da çok net değil, net olmamasının dışında yönetici inisiyatifi içeren bir durum. Size hakaret eden kişinin rumuzuyla birlikte sarf ettiği hakaretleri kaydetmeniz ve ayrıca yöneticiden o kişinin ip adresini talep etmeniz gerekecek. Bu bilgiler ile birlikte savcılığa başvurmanız gerekiyor. Ancak ortada bir email gerçekliği olmadığı ve ayrıca msn de olduğu gibi irc sunucusunda konuşmaları ve kişileri kayıt altında tutabilecek ve geçmişe yönelik kayıtları tarafsız şekilde verebilecek bir kurum olmayışı Savcılık ve Mahkeme makamı tarafından oldukça büyük bir muamma yaratan bir durum. Bu konuyla ilgili bir düzenlemenin şart olması da sadece tahmini olarak günlük en az yüz bin (100.000) Türk vatandaşının mIRC programı kullanarak irc sunucularında var olmasıdır.

Ayrıca bu makaleyi okuyunca irc sunucularında sadece hakaret ve sövme suçu işlenebileceği aklınıza gelmesin. Örneğin hukuk dışı yollarla elde edilen kredi kartlarının yine illegal yoldan bazı irc sunucularında belli ücretler karşılığında dağıtılması yahut illegal içerikli web sitelerinin adreslerinin devlet denetiminden yoksun irc sunucularında dağıtılabilir olması ya da son dönemde bazı illegal örgüt mensuplarının msn yahut e-posta ile haberleşmelerinin takip edilebilmesi üzerine takip edilmesi şuan için yapılmayan bazı irc sunucularını kullanarak haberleşmelerini sağlayabilmeleri gibi birçok suç işlenebilmektedir. Bu kadar kullanıcı potansiyeli olan ve suç işlenmeye bu kadar açık olan bir sistem için Türk devleti mutlak ve acil olarak bir düzenlemeye gitmelidir. Bununla ilgili yapılabilecek düzenlemelerin başında kanımızca irc sunucu açmanın tıpkı web sitesi açmakta olduğu gibi kayıt altına alınmasıdır. Yer sağlayıcı şirketlerin açtığı irc leri bir kayıt altına alıp kurulacak olan üst birime vermeli, ayrıca irc sunucusu açabilmek için belli ehliyetler aranmalı ve sunucuya katılanların yazılı talepleri üzerine sunucuda kendisine karşı yahut kamu düzenine karşı suç işleyenlerin ip adresleri yazılı talepte bulunanlara verilmelidir. Ayrıca sunucu sahipleri mutlaka aylık kayıtlar tutmalı ve bu kayıtları ilgili birime teslim etmelidir. Bunun dışında irc sunucuları şikâyet üzerine ‘’polnet’’ tarafından mutlaka ve mutlaka takip altına alınmalıdır. Bunlar tarafımızca düşünülmüş bazı çözümlerdir, ancak yüce Türk Devleti ve ilgili kurumlar bu çözümleri ve yolları elbette detaylandıracak ve çoğaltacak kudrete sahiptir.

Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamı tarafından bilinmesi gereken şudur; Türk Devleti ve Türk yargısı her nerede olursa olsun suç un ortaya çıkmaması için çalışmaktadır ve ortaya çıkan suçları takip ve tespit ederek cezalandırmaktadır. Hiç kimse Türk Devletinin ve Türk Yargısının kudretinden şüphe etmemelidir. Internet gibi kontrolü zor olan bir sistem de dahi işlenen suçlar karşılıksız kalmayacaktır.


Alıntı
________________

Düştüğüm her kuyudan mücadele ederek çıkmayı çocukken öğrendim.

"Aslolan hayattır, hayat da BEŞİKTAŞ"

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
 


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:21.