Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06 Eylül 2022, 02:42   #1
yoSun
Kayıtlı Üye
yoSun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Forum duayeni Absent ile röportajimiz

<yoSun> merhaba Absent nasilsin

<Absent> Teşekkür ederim yoSun, sen nasılsın?

<yoSun> tesekkürler gayet iyiyim

<yoSun> ircforumu.org adina röportaj teklifimi kabul edip beni kirmadigin icin cok tesekkür ederim

<Absent> İlgi ve alakanız için ben teşekkür ederim

<yoSun> aslinda hemen her forumda var oldugun icin bir cok kisi sizi taniyor ama tanimayanlar icin Absent kimdir bahsedermisin

<Absent> İsmim Serkan, 37 yaşındayım.. Aslen İstanbul/Şile'liyim ama Kocaeli/Gebze'de ikamet ediyorum. Evliyim, bir kızım bir de oğlum var.

<Absent> Trabzonspor tutkusu yüzünden bir çok kişi Trabzonlu olduğumu düşünüyor ama bi alakam yok hani Trabzonla

<yoSun> evet bende yillar önce ilk tasitigimizda trabzonlu sanmistim seni

<yoSun> ne isle mesgulsun peki serkan

<Absent> Ameleyim ya işte. Fabrikada argon kaynakçısı olarak çalışıyorum.

<yoSun> meshur soruyla devam edelim o halde

<yoSun> irc ile nasil tanistin

<Absent> Lise yıllarında tanıştım. O zamanlar internet cafeler çok meşhur tabi. Okuldan kaçıp half-life oynuyoruz cafelerde. Her seferinde, cafe sahibinin bir şeyler yazıp, kendi kendine kahkahalar atmasını merak ediyorum. Bi gün en sonunda sordum hani 'abi sen nereye giriyosun da böylesi gülüyosun?' soruş o soruş tabi.. Adam anlatıp tarif etmesiyle, bulaştık bu illete

<Absent> O zamanlar tabi amaç kız düşürmek giriyorum ona buna salça oluyorum, cevapta geliyo ya tabi iyice sarıyo bana bu iş

<Absent> Tabi şimdiki gibi görüntülü konuşma imkanı yok, telefon desen herkeste yok.. Bi icq var ona da gir girebilirsen. Karşındaki hatun sana sadece nick ve yazıdan ibaret.

<yoSun> peki o dönemlerde aşık olmuşmuydun

<Absent> Olmaz mıyım hiç ahahah yüzünü görmeden, nickine ve yazı karakterlerine aşık olduğum bi kız vardı tabi. Tam böyle ergenlik çağların, 16-17 yaşlarındasın. Nasıl olmayacaksın fazla girmeyelim bu konulara biz yinede

<yoSun> tamam tamam peki ilk hangi sunucuyla basladin ve nick secimin neden Absent oldu

<Absent> O dönemin en baba sunucularından Ada.NET ile başladım. Cafeci abi orayı öğretmişti hani, askere gidene kadar bir fiil orada devam ettim.

<Absent> Aslında bu nickle başlamadım. Sanala ilk girdiğimden 3-4 sene sonrasına kadar nickim deLicocuq'tu. Bu nicki askerden sonra kullanmaya başladım ki, sebebi de beni çok etkileyen alkolün markası olmasıydı.

<yoSun> yillarini vermissin buralara gercekten

<yoSun> bu kadar zaman takilmandan dolayi pismanlik yasadinmi hic ve sana ne kazandirdi bu kadar zaman takilmak

<Absent> Asla pisman olmadım. Zaten yaptıklarımdan pek öyle pişmanlık duyan biri değilim ben. En büyük hatayı da yapsam, tecrübe kazandım derim, pişman olmak yerine..

<Absent> Kaliteli dostluklardan başka kazandırdığı hiç bişey yok aslında sanalın. Yıllardır görüştüğüm, öz kardeşim gibi baktığım, reeldeki dostlarımdan daha dost olan kişilere sahip oldum burada ben.

<yoSun> seni uzun zamandir tanidigim icin güzel dostluklar biriktigine sahidim evet

<yoSun> peki bazilari buralarda dost cikmaz diyor herkes sahte diyor dürüst insan yok diyor

<yoSun> bu konuda düsüncen nedir

<Absent> Siz insanlara ne kadar dürüstseniz, onlarda size o kadar dürüsttür bu alemde. Tabi ki çok kahpe insan var, yok değil. Reel yaşantısında yapamadıklarını buralarda yapmaya çalışan, kimsenin kaale almadığı insanlar buralarda ego tatmini pesinde.

<Absent> Genelde herkesin bi menfaati var birbirinden. Ama diyorum ya birazda sizinle orantılı bi durum bu. Siz neyseniz, diğerleri de size karşı öyle.

<yoSun> haklisin bende bu konuda senin gibi düsünüyorum

<yoSun> hangi sunucularda bulunup görev aldin peki

<Absent> Askere gidene kadar Ada.NET'te bulundum. Buralarda her şeyin komutla olduğunu görünce komutlara merak saldım. Bir sene içinde hemen her komutu öğrenip helper olmuştum orada. Tabi o zamanlar helperlerin aşırı bi karizması da var ya kesin olmalıydımda zaten ashwhahwha

<Absent> Askerden geldikten sonra ada kapanmıştı. Doruk.NET, TurkAda.NET ve Superonline gibi sunucularda yine helper olarak görev yaptıktan sonra bi gün kendi sunucumu açmaya karar verdim.

<Absent> Ve forumlarla da o zaman tanıştım işte

<yoSun> ben sormadan sen degindin bu konuya anlat bakalim forumlara nasil basladin ve chati birakip neden forumda devam ettin

<Absent> Hemen anlatayım kendi sunucumu açınca, bi arkadaşım sunucular için forumların olduğunu, orada tanıtım yaparak hem yeni kişilerin gelecegini, hem de backlink açısından faydalı olacağını söylemişti

<Absent> Anladığımdan değil de onun tavsiyesi ile bi foruma üye oldum. Tabi sadece sunucuyla alakalı şeyleri paylaşıyorum ki onu da şansa kadere yapıyorum.

<Absent> Kucalaya kurcalaya işin mantığını çözdüm ama sarmıyo tabi bana forumlar. Chat ile forum birbirinden çok ayrı dünyalar çünkü.

<Absent> Forumcular chati, chatciler forumu sevmez pek ilk etapta bende sevemedim, sarmadı. Ama profil resimlerindeki güzel kızlarda aklımda kalmıyo değil

<Absent> Tabi ben sunucumu baya bi büyüttüm o dönem. +100 kullanıcısı falan vardı ki güzel bi para teklif ettiler. Tereddüt etmeden sattım sunucu sağda solda değişik sunucularda takılırken aklıma forum geldi. Profil resimlerinde ateş eden kızlar vardı ya hani ahahahah Dedim burayı iyice bi pokliyim, çöziyim şurayıda ben sheaheha

<Absent> Sağolsun şimdi farklı bir forum sahibi arkadaşım, o zamanlar yeni tanışıyoruz.. Baya emek verdi benim için. Bir çok şeyi öğretti ki sonrasında boynuz kulağı geçti tabi

<Absent> Her geçen gün forum bana daha çok sarmaya başlamıştı. Çünkü chatteki gibi devamlı pc başında durmana gerek yoktu. Ne zaman müsaitsen o zaman giriyodun ve hiç bir şeyi kaçırmıyodun.

<Absent> Sonrasında baya bayaa chatten kopup forumcu oldum işte

<yoSun> peki chatmi forummu

<Absent> Tereddütsüz forum derim. Chat işi boş iş

<yoSun> görüldügü üzere hemen her forumdada emegin var ama buradan baska yere girmiyosunda

<yoSun> digerlerini neden biraktin

<Absent> Evet bi yere giriyosam öyle başka yerlere girme gibi pek huyum yok

<Absent> Kuruluş aşamasında bir çok yere emek verdim. Ben öyle pek yönetimde olma taraftarı değilim çünkü başım ağırıyor. Ben buralara eğlenip kafa dağıtmaya giriyorum, kafama göre yazıp çiziyorum.

<Absent> Post silimine ayar oluyorum mesela. Diliminde pek kemiği yok ahahaha postlarımı sildiklerinde, adaletsiz bi tutum sergilediklerinde önce sövüyorum hepsine, sonra uzaklaşıyorum oradan.

<Absent> Genelde hepsinden bu sebeplerden dolayı koptum. Hee girmesemde sevdiğim insanlar, görüştüğüm forum sahipleri hala var ama artık yollar ayrı

<yoSun> forum aleminde en bilgili kisi sence kimdir

<Absent> Kesinlikle @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'dir. Bir rakibinin olduğunu düşünmüyorum. Canı istesin tekeden süt çıkarır mesela. O derece iyidir.

<Absent> Ben anlamam bilmem der, pek öyle umursamaz ama iş başa düştüğünde, benim diyenin yapamayacağını yaptıklarına şahitliğim vardır.

<Absent> Bende kendimi mesela onun sayesinde geliştirdim. Forum ve web konusunda bilmediğim ne varsa o öğretti bana. Benden küçüktür ama, kafası zehir gibidir öz gardaşımın

<yoSun> birazda ircforumu.org adresinden bahsedelim

<yoSun> gerci bunu @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]a sormak gerek ama sende ilk günden beri burdasin ve berabersiniz

<yoSun> burayi bu isimle acmak kimin aklina geldi ve burasi senin icin ne anlam ifade ediyor

<Absent> Burası benim için şekersiz içilmeyen çaydır, yatağın yanınaki prizdir, çiğ köftenin yanındaki sostur, künefenin üzerindeki dondurmadır, patates kızartmasına sıkılan ketçaptır..

<Absent> Valla biz sağda solda pinekliyoduk öyle. Tabi az önce dediğim adaletsiz tutumlar, post silinmeleri falan ayar oluyodum ben. Furkan bi gün 'abi forum açacam' dedi.

<Absent> Beraber akar gideriz falan diyo ama uğraşacak zamanımız da pek yok öyle. Dertsiz başına dert alma olm dedik. Çünkü Furkan'ın huyunu biliyoruz. Takıntılı çocuk.. Pireyi deve yapar, pire için yorgan yakar

<Absent> O süreçte, günde 55 ses kaydı 99 mesaj atıyo ki kafamı şişiriyo her gün. Ben tabi yine çok çok iyiyim. Bi de @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] var ki artık ağlayacak çocuk ahahaha o derece bıktırmış ve bunaltmış

<Absent> Hemen her şeyi Selçuk sağolsun hazırladı. İyi emek verip uğraştı. @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] hakkını ödeyemez. Bir gece forum açılıp aktif duruma geldi.

<yoSun> vay be aksiyon doluydu desene @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]i bende cok iyi bilirim bisey begendirmek ve cenesinden kurtulmak cok zordur

<yoSun> peki hersey istediginiz gibimi suan

<Absent> Asheuaheah sorma valla. Sülük gibidir sağolsun

<Absent> İstediğimiz gibi mi derken, forummuş chatmiş buralar bitti artık. Hemen her yerde aynı kişiler var zaten. Çünkü yeni bişeyler yapamıyosun ve hal böyle olunca insanlar bi süre sonra sıkılıyo.

<Absent> Ama 1 senelik bi platfom için, 60k konu, 1040 üye ve günlük +100 giriş gayet başarılıdır bence.

<yoSun> evet ben uzun zamadir girmiyodum ve geri döndügümde gayet iyi bir sekilde gördüm forumu

<yoSun> forumda yada sunucularda ona buna laf carptigini hepimiz biliyoruz

<yoSun> neden böylesin peki

<Absent> Asehauıeaheua ama benim yapım bu napiyim.

<Absent> Tanıyanlar bilir ki buralara eğlencesine, kafa dağıtmaya giriyorum. Birebir konuşmalarda ciddiyimdir

<yoSun> gayet keyifli ve güzel bi röportaj oldu

<yoSun> cok tesekkür ederim zaman ayirdigin icin serkan

<Absent> Eyvallah yaa bi an hiç bitmeyecek sandım ahahah

<Absent> İşten geldik kızım uykum geldi

<yoSun> bitti bitti tamam son olarak forumdaki arkadaslara söylemek istedigin bisey varmi

<Absent> Yoo.. Olduğunda zaten postlarla söylüyorum ben sheaheha

<yoSun> gercekten keyif aldim

<yoSun> önce kendi adima daha sonra ircforumu.org adina tesekkür ediyorum

<yoSun> iyi geceler

<Absent> Ben teşekkür ederim. Hayırlı geceler..

Çünkü sen çölüme yağmur oldun