Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18 Mart 2022, 21:17   #29
Kaf Dağı
Kayıtlı Üye
Kaf Dağı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
Ocean Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
oldum olası şu kandil denilen ritüellere alışamadım ve sevemedim. kuran'da mübarek gece olarak sadece kadir gecesi vardır. islamda peygamberin doğum günü kutlanmaz, hiçbir ayette ve hadiste de kandil yoktur, sünnet değildir. kandil geceleri tam olarak tarihlerini bilmemekle birlikte emevi döneminde kutlanmaya başlanmış bir emevi adetidir. kandil geceleri denen emevi adetini islam dinine ilave etmeye çalışarak kutlayanlar sevap yerine günah işlediklerinin farkında bile değiller. hiçbir şeyi sorgulamadan ve araştırmadan inanmayın özellikle de söz konusu din ise.
Duha suresi 44 de 1 ile 4. Ayetlerinde şu şekilde söylenmektedir;
Apaçık Kitaba yemin olsun ki, Biz Kur’an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir.

Ayrıca
Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuş;

Kim bayram gecesini ve Şâban ayının on beşinci (Berat) gecesini ibadetle ihya ederse, kalplerin öldüğü günde o kişinin kalbi ölmez,

Ayrıca bu geceye kefaret gecesi denmektedir...

Bu kutlama vs değil ibadetle geçirilen bir gündür...

Ayrıca Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v.) `in doğumu Nisan ayının ilk haftasıdır, bu sebeple efendimiz için yapılan birşey olduğu için bunlr yapılır...

Senin bahsettiğin emeviler dönemi hakkında yapıldığını deyinmişin, osmanlı padişahları zamanında başlanmıştır, emevi adeti olduğumu detaylıca yazarsan sevinirim...

Ayrıca kendin kutlamayabilrisn lakin bari boş muhabbet yapma olur mu istemiyosan burda polemike girmek istiyosun lakin girmeyelim...

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]